Przejdź do głównej zawartości

Relacja z protestu pracowników Wód Polskich w Krakowie


Ponad 350 pracowników Wód Polskich protestowało na ulicach Krakowa. "Żyjemy w nędzy kiedy rząd ma dość pieniędzy" - trafnym hasłem rozpoczęto protest w Krakowie. 
"Nie chcemy kolejnych spotkań ze stroną rządową które nic nie dają. Zarabiamy praktycznie minimum socjalne. Państwo nas oszukuje. Jesteśmy przepracowani, brakuje pracowników, głównie technicznych. Przez dwa lata struga się z „Solidarności” wariata – tymi słowami Arkadiusz Kubiaczyk, przewodniczący sekcji krajowej pracowników Gospodarki Wodnej, rozpoczął protest.

"Przez 10 lat nie waloryzowano nam płac, natomiast poszczególni marszałkowie województw w sposób bardziej uczciwy podchodzili do pracowników i ci pracownicy otrzymywali waloryzację, co spowodowało znaczne różnice płacowe" - mówi przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Jan Śniadek. 

Związkowcy nie zgadzają się na trwające 10 lat obniżanie siły nabywczej zarobków. Uważają, że waloryzacja płac jest aktem uczciwości, a nie łaski.

Protestujący rozpoczęli demonstrację zbierając się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. "Gospodarka wodna pada, gdy nas się okrada", "Chcemy pracować, nie głodować", "Za wodę z rzeki chleba nie kupimy" - to tylko niektóre hasła, pod którymi pikietowali zebrani.

W pikiecie brali udział związkowcy z Regionu Małopolskiego, Regionu Dolny Śląsk, Region Opolski, Regionu Wielkopolskiego Regionu Śląskiego i Regionu Rzeszowskiego. Region Małopolski reprezentowali członkowie Prezydium ZRM - Krzysztof Kotowicz i Ryszard Pietrzyk.

"Obserwujemy znaczny wzrost cen towarów, usług i opłat, ale wzrost wynagrodzeń nie nadąża, pozostaje w tyle. Rząd na czele z Premierem chwali się, jak dobre są wyniki gospodarcze Państwa, jak rośnie PKB. I dobrze, bo wszystkim nam zależy, by w naszym kraju działo się dobrze, ale aby ten wzrost gospodarczy mógł trwać, konieczny jest wzrost wynagrodzeń za pracę, bo to między innymi napędza gospodarkę naszego kraju, Polski, na której nam, ludziom "Solidarności" bardzo zależy" - mówił Krzysztof Kotowicz. Nawoływał również do zrzeszania się w związki zawodowe, szczególnie mając na myśli "Solidarność", gdyż razem możemy więcej, możemy być bardziej skuteczni.

Przy wyciu syren alarmowych pikietujący przeszli kilka razy ulicami wokół pomnika, blokując ruch samochodowy i tramwajowy. Potem przy dźwiękach gwizdków i okrzyków przemaszerowali ulicami Piłsudskiego i Gołębią na Rynek Główny, a następnie ulicą Floriańską na plac Matejki. Stamtąd ruszyła delegacja do Urzędu Wojewódzkiego, aby wręczyć petycję, którą w imieniu Wojewody przyjął Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Szymon Strzelichowski. Obiecał jak najszybciej przekazać ją Wojewodzie. "Umowy się dotrzymuje, tak robią dżentelmeni, z podpisanych porozumień należy się wywiązać. Jeśli zostało złamane, to Solidarność jest zawsze po stronie pokrzywdzonego" - mówił Krzysztof Kotowicz.

Komentarze

 1. Co dalej! Dlaczego nie jesteśmy na bieżąco informowani.Czy tylko składki się liczą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Te całe związki to jest kpina......
  Nikt nic nie wie.
  Gdzie podwyżki wynagrodzeń?
  Gdzie w ogóle jest regulamin wynagrodzeń i inne, Wody Polskie.... haha Polskie Bagno.......

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Negocjacje regulaminu wynagrodzeń

Dnia 22 lutego odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do spraw dialogu ze związkami zawodowymi powołanego przez Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę. Ze strony Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w spotkaniu brali udział: Jan Śniadek i Arkadiusz Kubiaczyk. W spotkaniu uczestniczyła również p. dr. Magdalena Rycak, prawnik, ekspert Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Związki Zawodowe działające w Wodach Polskich otrzymały projekt regulaminu wynagrodzeń i  treść zarządzenia Prezesa Wód Polskich o wycofaniu zarządzeń nr 2 i 3 Pełnomocnika Mariusza Gajdy dotyczących bezprawnego wprowadzenia regulaminu pracy i wynagrodzeń w Wodach Polskich. Treść dokumentu w załączeniu. Prace trwają. Treść projektu regulaminu wynagrodzeń Załącznik nr 1 Załącznik nr 2 Załącznik nr 3 Załącznik nr 4 Załącznik nr 5 Załącznik nr 6

Regulamin pracy i wynagradzania jest nieuzgodniony

Zdanie drugie § 4 art. 77 ze znaczkiem 2 Kodeksu Pracy wskazuje, że w przypadku, gdy u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca ma obowiązek uzgodnić z nią regulamin wynagradzania. Zwrot " uzgadniać " oznacza obopólnie wyrażać na coś zgodę, Uniwersalny słownik języka polskiego, t. 4, Warszawa 2006, s. 319), dlatego też brak akceptacji związku zawodowego skutkuje brakiem możliwości wydania regulaminu jednostronnie przez pracodawcę.  W niektórych jednostkach organizacyjnych Wód Polskich rozsyłane są informacje, że na  podstawie Zarządzenia Nr 3/2018 Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 2 stycznia 2018 r.  wprowadza się „Regulamin pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie” oraz  na  podstawie Zarządzenia Nr 2/2018 Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 2 stycznia 2018 r.  wprowadza się Regulamin wynagradzania dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.  Związ

Spotkanie z Ministrem Markiem Gróbarczykiem

W dniu 1 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, oraz Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy z Przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa Zbigniewem Kuszlewiczem i  Przewodniczącym Krajowej Sekcji Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ Solidarność Arkadiuszem Kubiaczykiem. Było to pierwsze spotkanie po przejęciu Gospodarki Wodnej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wiele zaległych spraw, głównie natury pracowniczej, nie rokowało nagłego przewrotu sytuacji i wszyscy obecni na spotkaniu nie liczyli na rozwiązanie problemów, jak za pomocą czarodziejskiej różdżki. Jednak wykazana dobra wola strony ministerialnej, pozwoliła na uzgodnienie szeregu kwestii, a w szczególności: 1. Uznano, iż regulamin wynagradzania został wprowadzony ze złamaniem prawa /bez konsultacji z NSZZ Solidarność/. Prace nad uporządkowaniem tema