Przejdź do głównej zawartości

Trwają negocjacje płacowe z Ministrem Środowiska


Trwają negocjacje płacowe pracowników gospodarki wodnej z Ministerstwem Środowiska. Przyznana przez poprzedni rząd „podwyżka”, to powiększenie funduszu płac o zaledwie 5,5%. Od stycznia tego roku podniesione zostały pensje pracowników RZGW, przy czym stosowany  był klucz socjalny – najmniej zarabiający otrzymali najwięcej. Wypłata miała miejsce w dniu wczorajszym, tj. 24 marca 2016 roku z wyrównaniem za poprzednie miesiące.
Nie rozwiązuje to problemu. Komisje zakładowe związków zawodowych nadal pozostają w sporach zbiorowych z dyrektorami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Aktualnie w sporze zbiorowym są regionalne zarządy w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.
Nowy rząd, reprezentowany przez Mariusza Gajdę, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska podjął rozmowy z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”. Dla obu stron oczywistym jest, że aktualne podniesienie płac jest tylko symboliczne i nie może być rozwiązaniem docelowym. Kwota, o którą podniesiono płace nie dorównuje poziomowi płac sprzed zamrożenia dokonanego przez rząd PO-PSL w 2008 roku.
W regionalnych zarządach pracuje 2714 ludzi ze średnim wynagrodzeniem 3.300 zł brutto, kiedy średnie wynagrodzenie podawane przez GUS za III kwartał 2015 roku wynosi  4.066,95zł.
Związkowcy  pracujący w RZGW o wyższe zarobki upominają się od 8 lat. Rozmowy prowadzone jeszcze z ekipą PO-PSL przez 8 lat nie przyniosły żadnych rezultatów.  Wieloletnie zaniedbania waloryzacji płac pracowników gospodarki wodnej doprowadziły do tego, że sytuacja finansowa pracowników jest dramatyczna, dosłownie nie starcza do pierwszego, nawet przy maksymalnych możliwych oszczędnościach.
W aktualnie prowadzonych negocjacjach z nowym już rządem, pracownicy regionalnych zarządów wystąpili o:
250 złotych podwyżki od lipca 2016 roku, (jest to kwota interwencyjna, która pozwoli przeżyć do końca roku),
następnie, o dalsze 550 złotych do podstawy wynagrodzenia dla każdego pracownika od stycznia 2017 roku, już z nowej ustawy budżetowej.  
Takie rozwiązanie w opinii NSZZ „Solidarność” pozwoli przybliżyć nasze zarobki do średniej pensji w innych sektorach gospodarki i wyrówna poziom płac do tego, który już mieliśmy w roku 2008.
Czy naprawdę dużo chcemy? Prosimy tylko o godne zarobki za naszą prace – mówią pracownicy.
Minister właściwy ds. gospodarki wodnej, Mariusz Gajda do Świąt Wielkanocnych zobowiązał się przedstawić pisemną propozycję Ministerstwa Środowiska, w której ma odnieść się do propozycji Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” i przedstawić projekt porozumienia.

Komentarze

  1. Po pierwsze. 3300 zł to zarabia się w RZGW wraz z 20-sto letnią wysługą lat. Po drugie. W Poznaniu podwyżki (aneksy) objęły maks. 30% pracowników biurowych. Dlaczego nie wypłacano ludziom po prostu 5% tak jak to było w porozumieniu z Ministrem? Nie wiadomo. W Gliwicach WSZYSCY dostali po 100 zł, we Wrocławiu 150-250 zł (zależnie od zarobków). Nie rozumiem dlaczego za wysokość zarobków w RZGW uznaje się podstawę + wysługę lat. Mamy taki absurd, że pracując tutaj 20 lat zarabiam tyle samo co osoba nową, która dostała wyrównanie. Mnie się podstawa nie zwiększyła, no bo czego chcę, zarabiam tak dobrze z tą wysługą. Natomiast za 20 lat ww. młoda osoba będzie zarabiała X razy więcej niż ja po tym okresie pracy. Zresztą to od podstawy nalicza się wysługa + emerytura itp. Jak się marnie zarabiało tak się marnie zarabia, a ci co dostali aneksy teraz, po nowym roku znów dostaną, tym razem obiecane 850 zł brutto (łącznie z tymi nielicznymi co dostali forsę teraz). Dziadki do piachu. Polepszy się tylko młodym.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Protest gospodarki wodnej

Kilkaset pracowników z regionalnych zarządów gospodarki z całej polski zjechało się do Wrocławia nad Odrę na bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich aby wyrazić swoje oburzenie brakiem realizacji porozumienia zawartego 5 maja 2016 roku. Od stycznia tego roku Rząd obiecał podniesienie wynagrodzenia o 850 zł dla każdego pracownika regionalnych zarządów. 

Były flagi, gwizdy, syreny, transparenty. Skandowano "Szyszka, Szyszka, gdzie podwyżka". Przemawiali przedstawiciele wszystkich regionalnych zarządów. Mocne słowa padały z ust przedstawicieli Wodnej Solidarności; Jana Śniadka, Andrzeja Wrzeszczyńskiego, Marcina Jacewicza i Romana Pęcherzewskiego. Wszyscy byli zgodni. Nie odpuścimy! W przypadku fiaska rozmów padały zapowiedzi eskalacji protestów z blokadą śluz włącznie. 

Obecna na manifestacji Maria Zapart – wiceprzewodnicząca dolnośląskiej „Solidarności” zaapelowała do rządu żeby nie tylko zapowiadał dobre zmiany, ale żeby je również realizował i wywiązywał się z podpisanych porozumień…

Jest porozumienie płacowe

Sekcja Krajowa Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” ma przyjemność powiadomić, że  zostało podpisane porozumienie pracownicze z Ministerstwem Środowiska. Po żmudnych i długich negocjacjach udało nam się osiągnąć prawie wszystko o co występowaliśmy. Przede wszystkim: od 1 stycznia mamy gwarantowaną podwyżkę i  to niezależnie od wejścia w życie ustawy Prawo wodne. Mamy gwarancję ciągłości zatrudnienia z zachowaniem warunków płacy oraz gwarancję wyjścia ze służby cywilnej. Jest też miękki zapis o możliwości uzyskania części podwyżki jeszcze w tym roku. Nie ustajemy w staraniach, aby zrealizować i ten punkt porozumienia.  Trzeba podkreślić, że porozumienie jest wynikiem pracy zespołu negocjacyjnego w składzie: -  Arkadiusz Kubiaczyk – Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” - Marcin Jacewicz – Sekretarz Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” - Maria Porada – Członek Rady Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej…

Ultimatum dla Ministra Środowiska

W dniach 22 - 23 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność". Podczas obrad doszło do dwóch spotkań z podsekretarzem stanu w ministerstwie środowiska odpowiedzialnym za gospodarkę wodną Panem Mariuszem Gajdą. 
Związek oczekiwał, że Mariusz Gajda zajmie konkretne stanowisko w sprawie rozwiązania problemu wzrostu płac w regionalnych zarządach. Związek przedstawił propozycję rozwiązania problemu i zaproponował konkretne rozwiązania zakończenia sporów zbiorowych w regionalnych zarządach spisaniem porozumienia z klauzulą spokoju społecznego. Nasza propozycja opiera się na założeniu, że podwyżka musi być powiązana z wyrównaniem od 01 stycznia 2017 roku. Propozycje zostały negocjowane od 4 tygodni z dyrektorem departamentu gospodarki wodnej p. Mateuszem Balcerowiczem. 
Niestety Pan Minister nie miał żadnej konkretnej odpowiedzi na żadne zadane pytania. Najczęściej padały słowa; "moż…