Rok 2015 był trudny. Przede wszystkim zmierzyliśmy się z wyzwaniem w postaci zagrożenia istnienia gospodarki wodnej w znanym kształcie. Projekt ustawy Prawo wodne zakładał bowiem likwidację Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i powołanie w to miejsce zupełnie nowych struktur organizacyjnych. Wiązało się to z realnym zagrożeniem utratą pracy dla pracowników gospodarki wodnej. Między innymi dzięki naszym intensywnym staraniom udało się ustawę powstrzymać.
Jako sukces postrzegamy również odwołanie z funkcji Ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej Stanisława Gawłowskiego, który w rażąco lekceważący sposób odnosił się do współpracy ze związkami zawodowymi i był motorem wprowadzenia zmiany ustawy w życie. Bez jego udziału dalsze procedowanie zmiany ustawy Prawo wodne straciło impet.
Nie udało się nam niestety osiągnąć trzeciego celu, jaki związek postawił sobie w roku 2015, a mianowicie podniesienia płac dla pracowników gospodarki wodnej.
Aktualnie w 5 z 7 RZGW trwają spory zbiorowe z dyrektorami w sprawach płacowych rozpoczęte za rządów PO-PSL. Dnia 11 grudnia 2015 Krajowa Sekcja Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” powołała Komitet Protestacyjny, którego celem jest koordynacja protestów regionalnych i przedstawienie naszych postulatów nowemu Ministrowi.
Rok 2016 będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, czekają nas bardzo duże zmiany. Z pewnością wróci sprawa zmiany ustawy Prawo wodne i reorganizacja całej administracji związanej z gospodarką wodną. Biorąc pod uwagę, że mamy nowy rząd, który deklaruje dobrą zmianę i wrażliwość na sprawy pracownicze, rola Związku wzrasta. To od nas będzie w dużej mierze zależało jak sobie poukładamy nasze sprawy pracownicze, zawodowe i płacowe. Nie zamierzamy tego czasu zmarnować.
W przyszłym roku zamierzamy podjąć intensywne działania na rzecz większego udziału związku w konsultowaniu i uzgadnianiu wynagrodzeń, chcemy podnieść sprawę wyłączenia RZGW ze służby cywilnej i znowu objąć układem zbiorowym pracy wszystkich pracowników.
Do wykonania tych ambitnych planów potrzeba nas jak najwięcej, zachęcam wszystkich pracowników do wstąpienia w nasze związkowe struktury. To szczególnie teraz w perspektywie nadchodzących zmian ma coraz większy sens. Wreszcie zaczynamy mieć realną możliwość współuczestniczenia i wprowadzania zmian w sprawach pracowniczych.
Załączam deklarację przystąpienia do związku. Jeżeli uważacie, że Związek wypełnił dobrze swoją rolę w roku 2015, proszę dajcie temu dowód wypełniając deklarację i przesyłając ją swojej Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w poszczególnych regionalnych zarządach.
Zorganizowani mają lepiej!
Deklaracja Członkowska NSZZ Solidarność
Teraz merytorycznie,
OdpowiedzUsuńPodpieram sie cytatami,zmierzyliście sie z wyzwaniem w postaci zagrożenia istnienia gospodarki wodnej.. Co miałaby miejsce poprzez w.w przekształcenia. I to samo mowi za siebie,mozliwe,ze gdyby nie wasz trud,istnienie gospodarki wodnej byliby zagrożone,po prostu nie funkcjonowalaby dla narodu!! Wymienione dzialania bylej Po,a dodałabym lata wcześniej ,wyszczególnione w we tekscie są..przerażające, To wielki sukces,ze udali sie Wam,podłożyć podwaliny,do odbudowy gospodarki wodnej.. Zycze Wam ,aby nastepne trudne kroki i dzialania,udali sie pokonać,z faktyczna nadzieja,na dobra zamianę.P.s osobiście jestem związana,,duchowo,,emocjonalnie z gospodarka wodną,gdyż moja najbliższa rodzina,byla z nia związana,i bardzo mi na sercu leży,aby ich trud nie poszedl na marne, z poważaniem Danuta Ewa St.-B.