Przejdź do głównej zawartości

NSZZ Solidarność popiera Andrzeja Dudę


Przedstawiamy treść porozumienia programowego między NSZZ Solidarność a Andrzejem Dudą

Wybory prezydenckie to nie wybory partyjne, ale obywatelskie. Związek zawsze wskazywał, na kogo członkowie powinni głosować. Nie wyobrażamy sobie, że tym razem będzie inaczej. To jest spotkanie historyczne, bo po raz pierwszy jako Komisja Krajowa podpisaliśmy umowę programową, zbieżną z naszymi postulatami. Andrzej Duda chce ją realizować i to jest dla nas najważniejsze – powiedział Piotr Duda, lider „Solidarności”.

Dla nas, pracowników gospodarki wodnej, dodatkowym argumentem, który definitywnie przesądzić powinien o naszym głosie, jest zapewnienie Andrzeja Dudy, że nie podpisze zmiany Ustawy Prawo wodne w obecnym, niekorzystnym dla Polski kształcie. Zapewnienie to uzyskaliśmy publicznie na spotkaniu w miejscowości Spała.

Porozumienie programowe, podpisane 5 maja br. w Warszawie, jest spisem zobowiązań, które Andrzej Duda ma wspierać inicjatywą ustawodawczą i które będzie starał się zrealizować, jeśli zostanie głową państwa. Jest to m.in. cofniecie reformy emerytalnej „67”, zmiana lat składkowych potrzebnych do uzyskania emerytury, ograniczenie „umów śmieciowych”, wzmocnienie dialogu społecznego.

Umowa podpisana przez nasz Związek z panem doktorem Andrzejem Dudą zawiera główne elementy programu „Solidarności”, opracowanego na naszych ostatnich zjazdach delegatów oraz deklarację spełnienia postulatów, których realizacji domagamy się w naszych akcjach protestacyjnych. Mamy świadomość, jakie są konstytucyjne możliwości prezydenta. Jednak Andrzej Duda zapewnił nas, że treści zawarte w umowie będzie traktował jako pierwsze do zrealizowania. Zmiana jakościowa oraz styl sprawowania prezydentury jest Polsce potrzebna. Polsce potrzebna jest prezydentura aktywna. Andrzej Duda zapewnił nas, iż nie będzie to prezydentura bierna, a on, w przeciwieństwie do obecnego prezydenta, nie będzie li tylko notariuszem poczynań rządu.

Pełna treść porozumienia > tutaj

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Protest gospodarki wodnej

Kilkaset pracowników z regionalnych zarządów gospodarki z całej polski zjechało się do Wrocławia nad Odrę na bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich aby wyrazić swoje oburzenie brakiem realizacji porozumienia zawartego 5 maja 2016 roku. Od stycznia tego roku Rząd obiecał podniesienie wynagrodzenia o 850 zł dla każdego pracownika regionalnych zarządów. 

Były flagi, gwizdy, syreny, transparenty. Skandowano "Szyszka, Szyszka, gdzie podwyżka". Przemawiali przedstawiciele wszystkich regionalnych zarządów. Mocne słowa padały z ust przedstawicieli Wodnej Solidarności; Jana Śniadka, Andrzeja Wrzeszczyńskiego, Marcina Jacewicza i Romana Pęcherzewskiego. Wszyscy byli zgodni. Nie odpuścimy! W przypadku fiaska rozmów padały zapowiedzi eskalacji protestów z blokadą śluz włącznie. 

Obecna na manifestacji Maria Zapart – wiceprzewodnicząca dolnośląskiej „Solidarności” zaapelowała do rządu żeby nie tylko zapowiadał dobre zmiany, ale żeby je również realizował i wywiązywał się z podpisanych porozumień…

Jest porozumienie płacowe

Sekcja Krajowa Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” ma przyjemność powiadomić, że  zostało podpisane porozumienie pracownicze z Ministerstwem Środowiska. Po żmudnych i długich negocjacjach udało nam się osiągnąć prawie wszystko o co występowaliśmy. Przede wszystkim: od 1 stycznia mamy gwarantowaną podwyżkę i  to niezależnie od wejścia w życie ustawy Prawo wodne. Mamy gwarancję ciągłości zatrudnienia z zachowaniem warunków płacy oraz gwarancję wyjścia ze służby cywilnej. Jest też miękki zapis o możliwości uzyskania części podwyżki jeszcze w tym roku. Nie ustajemy w staraniach, aby zrealizować i ten punkt porozumienia.  Trzeba podkreślić, że porozumienie jest wynikiem pracy zespołu negocjacyjnego w składzie: -  Arkadiusz Kubiaczyk – Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” - Marcin Jacewicz – Sekretarz Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” - Maria Porada – Członek Rady Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej…

Ultimatum dla Ministra Środowiska

W dniach 22 - 23 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność". Podczas obrad doszło do dwóch spotkań z podsekretarzem stanu w ministerstwie środowiska odpowiedzialnym za gospodarkę wodną Panem Mariuszem Gajdą. 
Związek oczekiwał, że Mariusz Gajda zajmie konkretne stanowisko w sprawie rozwiązania problemu wzrostu płac w regionalnych zarządach. Związek przedstawił propozycję rozwiązania problemu i zaproponował konkretne rozwiązania zakończenia sporów zbiorowych w regionalnych zarządach spisaniem porozumienia z klauzulą spokoju społecznego. Nasza propozycja opiera się na założeniu, że podwyżka musi być powiązana z wyrównaniem od 01 stycznia 2017 roku. Propozycje zostały negocjowane od 4 tygodni z dyrektorem departamentu gospodarki wodnej p. Mateuszem Balcerowiczem. 
Niestety Pan Minister nie miał żadnej konkretnej odpowiedzi na żadne zadane pytania. Najczęściej padały słowa; "moż…